Normy Basel i Indian systemu bankowego

Wsród globalizacji systemu bankowego w Indiach osiagnela ogromne znaczenie. Dnia na dzien rosnie zlozonosc bankowego czynnosci bankowe, wymogi kapitalowe, plynnosc, ryzyko kredytowe oraz ryzyko z nimi zwiazane.

Swiatowej Organizacji Handlu (WTO), której Polska jest czlonkiem narodu, wymaga od krajów takich jak Indie, aby ich systemy bankowe na równi z globalnych standardów w zakresie finansowych zdrowia, bezpieczenstwa i przejrzystosci, poprzez wdrozenie Basel Normy II 2009 r. .

Bazylejski
Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego zapewnia regularne wspólpracy w dziedzinie nadzoru bankowego. Jego celem jest lepsze zrozumienie kluczowych problemów dotyczacych nadzoru i poprawy jakosci na calym swiecie nadzoru bankowego. Dazy sie do tego poprzez wymiane informacji na temat problemów dotyczacych nadzoru krajowego, metod i technik w celu wspierania porozumienia. Sekretariat Komitetu jest umieszczony w Banku Rozrachunków Miedzynarodowych (BIS) w Bazylei, Szwajcaria.

Potrzeba takich norm:

Pierwsze porozumienie z nazwa.Bazylei I. powstala w 1988 r. i zostalo wprowadzone w zycie 1992 roku. To byl pierwsza próba wprowadzenia pojecia minimalnych norm w zakresie adekwatnosci kapitalowej. To drugi zgodne z nazwa Bazylei II powstala w 1999 roku z ostatecznym dyrektywy w 2003 r. do realizacji do 2006 r. normy Basel II. Niestety, Polska nie moze w pelni realizowac to, ale teraz szykuje sie na podstawie wytycznych Reserve Bank of India na jego realizacje od dnia 1 kwietnia 2009.

Basel normy II zostaly wprowadzone do przezwyciezenia wad Basel I Accord. Dla Indian Banks, jego potrzeby godzine do zamka i bankowosci praktyk na równi z globalnymi standardami i sprawiaja, ze system bankowy w Indiach bardziej wiarygodne, przejrzyste i bezpieczne. Normy te sa konieczne, poniewaz Polska jest i bedzie swiadkiem zwiekszony naplyw kapitalu z zagranicy i jest coraz transgranicznych gospodarczych i transakcji finansowych.

CECHY BASEL II norm:

Basel II Normy sa uznawane za zreformowanej i wyrafinowana forme Basel I Accord. Normy bazylejskiej II przede wszystkim podkreslic, 3 czynniki, a mianowicie. Adekwatnosci kapitalowej, analizy nadzorczej i dyscypline rynkowa. Bazylejski Komitet wzywa tych czynników, jak trzy filary zarzadzania ryzykiem.

Filar I: wymagan adekwatnosci kapitalowej:

Normy w ramach Basel II, banki powinna utrzymac minimalny wymóg adekwatnosci kapitalowej w wysokosci 8% aktywów wazonych ryzykiem. Indii, Reserve Bank of India upowaznila utrzymanie w wysokosci 9% minimalnego wymogu kapitalowego adekwatnosci. Wymóg ten jest popularnie nazywany jest jako wspólczynnik adekwatnosci kapitalowej (CAR) lub kapitalu do aktywów wazonych ryzykiem w Ratio (CRAR).

Filar II: Analizy Nadzorczej:

Banków majorly spotkanie z 3 Ryzyko, a mianowicie. Kredytowe, ryzyko rynkowe i operacyjne.

Normy Basel II w ramach tego filaru chce miec pewnosc, ze nie tylko banki maja wystarczajacy kapital do wspierania wszystkich zagrozen, ale takze zachecenie ich do rozwijania i stosowania lepszych technik zarzadzania ryzykiem, kontroli i zarzadzania ryzykiem. Proces sklada sie z czterech podstawowych zasad:

a) Banki powinny miec proces oceny ich ogólnej adekwatnosci kapitalowej w odniesieniu do ich profilu ryzyka i strategii w celu monitorowania ich poziomu kapitalu.

) Organy nadzoru powinny przegladu i oceny banku wewnetrznej oceny adekwatnosci kapitalowej i strategii, a takze ich zdolnoscia do monitorowania i zapewnienia ich zgodnosci z przepisów wspólczynników kapitalowych.

c) Organy nadzoru powinny wymagac od banków dzialania poza minimalne wskazniki kapitalu regulacyjnego i powinny miec mozliwosc wymagania od banków utrzymywania kapitalu powyzej minimum.

d) Organy nadzoru powinny dazyc do interweniowania na wczesnym etapie, aby zapobiec kapitalu spada ponizej minimalnego poziomu i powinien wymagac szybkich dzialan naprawczych, jesli kapital nie jest wymienione lub odrestaurowane.

Filar III: dyscypliny rynkowej:

Dyscyplina rynkowa naklada banków do prowadzenia dzialalnosci bankowej w sposób bezpieczny, zdrowy i skuteczny. Obowiazkowe wymogi ujawniania informacji na temat kapitalu, narazenia na ryzyko (co pól roku albo czesciej, w razie potrzeby) musza byc wykonane tak, ze uczestnicy rynku moga ocenic adekwatnosci kapitalowej banków. Jakosciowe informacje, takie jak cele zarzadzania ryzykiem i polityki, itp. definicje moga byc równiez publikowane.

WNIOSKI

Basel Normy II oferuje wiele opcji poza standardowe podejscie do ryzyka pomiarowych. Otwiera droge do instytucji finansowych, aby aktywnie kontroli ryzyka w ich wlasnym interesie i zachowac wymóg kapitalowy na niskim poziomie.

Wysilki WTO w zabieganiu o ograniczony wklad organizacji pozarzadowych w obrady handlowe mozna rozpatrywac w kontekscie kwestii/dyskusji o ‘dobrego rzadzenia’ i ‘kapitalu spolecznego’, jako wysilek majacy na cele zmiane wyobrazenia na temat/percepcji odnosnie braku udzialu krajów rozwijajacych sie przy jednoczesnej kontynuacji dyktatu/dalszym narzucaniu neoliberalnego podejscia w tych krajach.

Wymaga strategizing zarzadzania ryzykiem dla calego przedsiebiorstwa, budowanie ogromnych hurtowni danych, chrupanie liczb i wykonywania skomplikowanych obliczen i stanowi wielkie wyzwanie zgodnosci dla banków i instytucji finansowych.

Coraz bardziej, banki i firmy inwestycyjne na swiecie sa coraz sie w garsc.

No comments:

Post a Comment